INSPIRE Fellow in Residence - Mowaffak al Rubaie

Date & Time March 4-15, 2013 8:15am - 11:15pm
Cabot Auditorium

Dr. Mofwaffak al Rubaie is an Iraqi politician. He was appointed as a member of the 25-member Iraqi Governing Council by the Coalition Provisional Authority in July 2003. In April 2004, he was appointed National Security Advisor and held this position until 2009. From April 2009 to March 2012, Dr. al Rubaie was an MP in Iraq’s Council of Representatives.  Sponsored by the Bendetson Public Policy Initiative.